DAT71205TU
- Mfr.Part #
- DAT71205TU
- Manufacturer
- Sensata Technologies – Cynergy3
- Package/Case
- Datasheet
DAT71205TU
- Description
- RELAY REED SPST-NO 5KV 12V
- Stock
- 3
- Quality
- Manufacturer :
- Product Category :
- Reed Relays
- Coil Current :
- 80 mA
- Coil Type :
- Non Latching
- Coil Voltage :
- 12VDC
- Contact Form :
- SPST-NO (1 Form A)
- Contact Material :
- Tungsten (W)
- Contact Rating (Current) :
- 2 A
- Features :
- Mounting Type :
- Through Hole
- Must Operate Voltage :
- 9 VDC
- Must Release Voltage :
- 1.25 VDC
- Operate Time :
- 3 ms
- Operating Temperature :
- -20°C ~ 70°C
- Product Status :
- Active
- Release Time :
- 2 ms
- Seal Rating :
- Switching Voltage :
- 3500VAC, 3500VDC - Max